Овуляція – це частина місячного циклу кожної жінки. У цей період фолікул, що є частиною яєчника, збільшується в розмірах під дією гормонів. Коли яйцеклітина всередині фолікула дозріла, відбувається збільшення лютеїнізуючого гормону, що спричиняє її вивільнення.
Саме вихід яйцеклітини в черевну порожнину тіла жінки і є овуляцією. Вона відбувається за 14 днів до очікуваних місячних.
Кілька днів до і після моменту овуляції називаються фертильною фазою, і саме в цей період можливість завагітніти є найбільшою. Проте, дуже часто тривалість циклу може змінюватися відповідно до зовнішніх чинників, які впливають на жінку. До них можна віднести:
- велику кількість стресових ситуацій;
- авіа-перельоти;
- різкі зміни клімату;
- інтенсивні спортивні тренування;
- незбалансоване харчування і т.д.
Через дію цих факторів довжина циклу може варіюватися, і тоді очікувана овуляція може настати швидше або пізніше.
До симптомів овуляції можуть належати:
- виникнення болю або спазму з однієї сторони живота;
- збільшення кількості виділень з піхви або зміна їх консистенції;
- посилення сексуального потягу;
- відчуття припливу енергії;
- збільшення чутливості грудей і т.д.
Варто не забувати, що кожна жінка є індивідуальною, тому симптоми можуть відрізнятися або проявлятися на мінімальному рівні, залежно від особливостей організму.
Медичними методами визначення овуляції є:
- спостереження за змінами базальної температури тіла, що вимірюється в прямій кишці зранку після пробудження від початку менструації;
- УЗД шляхом фолікулометрії;
- використання спеціальних тест-систем: виявлення рівня лютеїнізуючого гормону в сечі. За кілька днів до очікуваної овуляції проводиться щоденне визначення цього гормону. Позитивний результат отримується тоді, коли до овуляції залишається 24-48 годин.
Завдяки цим науковим підходам до визначення овуляції, сімейні пари, які планують вагітність, можуть передбачити сприятливий час для статевого акту.
Тим не менш, не варто використовувати обчислення ймовірної дати овуляції як метод контрацепції. Як було зазначено вище, через зміни в менструальному циклі фертильна фаза може настати не в прорахований час. До того ж, тривалість життя сперматозоїдів у тілі жінки становить від 3 до 5 діб. Саме тому незахищений статевий акт за декілька днів до овуляції може привести до небажаної вагітності.